Mirosław Salwowski
msza.net
Dlaczego "bikini" i mieszane plaże są niestosowne? 8.08.2014

Woda, piasek, bezchmurne niebo, prażące słońce oraz ... mężczyźni i kobiety przebywające w jednym miejscu w mocno niekompletnych strojach. Oto rzeczywistość dzisiejszych plaż i kąpielisk. Dziś mało kto wyobraża sobie lato bez odwiedzin w tego typu miejscach. Jednak przez całe wieki, tego rodzaju lub podobny sposób spędzania wolnego czasu, budził niemałe kontrowersje wśród pasterzy Kościoła katolickiego. Już powstałe w pierwszych wiekach chrześcijaństwa "Konstytucje Apostolskie" (będące zapisem wiary i obyczajów pierwszych chrześcijan) zdecydowanie zabraniały niewiastom wspólnych kąpieli z mężczyznami. Ów zakaz był w późniejszych stuleciach niejednokrotnie, tradycyjnie powtarzany przez kaznodziejów, księży, misjonarzy, etc. Kiedy w pierwszej połowie XX wieku, upowszechnił się zwyczaj wspólnego przebywania mężczyzn i niewiast na plażach i kąpieliskach, wielu hierarchów kościelnych w sposób jasny sprzeciwiało się temu. Czynił tak chociażby Episkopat Austrii i Niemiec, który w swej deklaracji z 1925 roku oświadczał między innymi: "Nigdy nie powinno się zezwalać na wspólne kąpiele obojga płci (...) Na kąpieliskach z plażą (rzeka, jezioro) trzeba nalegać na całkowite rozdzielenie płci". Z kolei, kardynał Pla y Daniel z Hiszpanii, zakazując swym wiernym uczęszczania na mieszane plaże, wyjaśniał: "specjalne zagrożenie dla moralności jest reprezentowane przez wspólne kąpanie się na plażach (...) Wspólne kąpanie się kobiet i mężczyzn, jest prawie zawsze bliską sposobnością do grzechu i zgorszenia". Generalnie rzecz biorąc należy więc powiedzieć, iż od pierwszych wieków istnienia chrześcijaństwa, aż do połowy XX stulecia, tradycyjnie katolickim przekonaniem było to, iż niewiasty nie powinny się kąpać razem z mężczyznami, ani też pokazywać się im nago lub półnago.

Aktualne nauczanie czy historyczny relikt?

Mimo, że wspomniane wyżej przestrogi kościelne dotyczyły nieraz miejsc, w których stopień negliżu, był znacznie mniejszy, niż ma to miejsce na dzisiejszych plażach i kąpieliskach (jeszcze przed II wojną światową nie było np. dwuczęściowych strojów kąpielowych) niewielu, nawet spośród konserwatywnych katolików, traktuje owe napomnienia poważnie. Zazwyczaj są one całkowicie relatywizowane i sprowadzane do kulturowego kontekstu tamtejszych czasów. Dawniej zatem ludzie mieli być mniej odporni na pokusy seksualne (zgorszeniem była podobno nawet odsłonięta niewieścia kostka lub część szyi) i potępianie mieszanych plaż miało wówczas sens polegający chronieniu ówczesnych przed szokiem mogącym wynikać z nagłego zderzenia się z tego rodzaju widokami. Skoro jednak współczesny mieszkaniec naszego kręgu kulturowego jest na co dzień oswojony z widokiem odsłoniętych nóg, brzuchów, klatek piersiowych czy pleców, to - wedle obrońców mieszanych plaż - także bikini nie będzie dla niego stanowić zagrożenia. Tego rodzaju usprawiedliwiania wydają się mieć sens. Czy jednak aby na pewno całe wieki ostrzeżeń pasterze Kościoła przed tego typu miejscami można włożyć do szuflady z napisem "Poczciwe, lecz ściśle uwarunkowane historycznie i kulturowo napomnienia. Miały sens dawniej, dziś nie mają żadnego znaczenia praktycznego"? Moim zdaniem, tego rodzaju kwalifikacja tradycyjnego nauczania Kościoła w kwestii plaż i mieszanych kąpielisk jest dużym błędem. Ba, nie tylko stanowi spory błąd, ale jest też wpadnięciem w sprytnie sporządzoną przez szatana pułapkę. Poniżej postaram się wyjaśnić, dlaczego tak uważam.

"Przeciętny facet" a "bikini"

Wedle zwolenników damsko-męskich plaż, widok odzianej w bikini niewiasty, nie stanowi - dla przeciętnego mężczyzny - "większego problemu". Czy jest to prawdą? Gdybyśmy przez zwrot "większy problem" rozumieli możliwość zainspirowania plażowymi widokami "przeciętnego mężczyzny" do szybkiego odwiedzenia domu publicznego, to owszem należałoby przyznać rację temu twierdzeniu. Z pewnością jakieś 99 procent mężczyzn dnia spędzonego na plaży nie kończy wizytą u prostytutki. Czy jednak można - zgodnie ze zdrowym rozsądkiem - przypuszczać, iż widok wielu, młodych, ładnych i atrakcyjnych niewiast odzianych tylko w strój bikini ( a takich na plaży jest przecież dużo) nie zachęca "przeciętnych facetów" do - potocznie mówiąc - "zawieszenia oka to tu, to tam"? Czy fakt, iż mężczyźni są "wzrokowcami" (a więc osobami, które zwracają dużą uwagę na fizyczną atrakcyjność płci przeciwnej) ulega nagłemu zawieszeniu w miejscu, w którym można zobaczyć dziesiątki niemal rozebranych do naga ładnych kobiet? Mężczyzna, który tak twierdzi - albo nie był nigdy na mieszanej plaży, albo też oszukuje siebie i innych. Oczywistym jest, iż "przeciętny facet" mając przed oczyma tabuny młodych niewiast w bikini, nie tylko, że na nie spojrzy, ale w 99 przypadkach na 100, dłużej zatrzyma swój wzrok dłużej na ich kobiecych walorach. Owszem nawet tego rodzaju "dłuższe spojrzenie" na "mniej skromne" części ciała płci przeciwnej (w ten sposób tradycyjnie nazywano np. piersi, uda, pośladki, brzuch czy plecy) samo w sobie nie jest jeszcze moralnym złem (w przeciwnym razie niejeden lekarz byłby w duchowych tarapatach). Trudno jednak zaprzeczyć temu, iż od tego typu "dłuższych spojrzeń" do grzechu pożądania niewiasty w myślach swoich (czyli np. rozbierania kobiety "oczami" lub fantazjowania o różnych seksualnych czynach) już bynajmniej długa droga nie jest. I nie wynika to bynajmniej z jakichś zboczonych skłonności owych mężczyzn. Części ciała, które odsłania strój bikini, należą do budzących zdecydowanie bardziej seksualne konotacje, aniżeli np. dłoń czy twarz. Każdy przecież o tym wie, albo przynajmniej to wyczuwa. Dlatego czymś innym jest całować niewiastę w dłoń, a czym innym np. w brzuch czy w okolicach piersi. Podobnie, znacznie trudniej jest o seksualne konotacje stroju odsłaniającego twarz, ręce czy stopy, niż w wypadku bikini. I nie jest to kwestia panującej w danym kraju kultury czy warunków klimatycznych. Taka jest po prostu natura ludzkiej seksualności. Mody mogą się zmieniać, ubiory mogą być różne, ale odsłanianie i/lub eksponowanie pewnych części ciała zazwyczaj sprzyja wzbudzaniu seksualnej pożądliwości.

Bikini - stworzone po to by uwodzić

Powyżej zasugerowałem już, iż strój bikini w samej swej naturze, jest strojem mocno uwodzicielskim, prowokującym i zachęcającym mężczyzn do delektowania się pięknem niewieściego ciała. Wiedzą o tym dobrze potentaci erotycznego biznesu, którzy swą - zazwyczaj męską klientelę - do grzechów nieczystości, kuszą widokami kobiet odzianych w bikini czy inne rodzaje bielizny, nie zaś w burki, długie luźne suknie czy zakonne habity. Świadczy też o tym sposób jego reklamowania i promowania. Dlaczego wszak jedną z typowych reklam bikini jest hasło w rodzaju "W tym stroju będziesz seksowniej wyglądać na plaży"? Z jakich powodów kostiumy bikini są projektowane w taki sposób, by czyniły zakrywane jeszcze części ciała bardziej atrakcyjnymi niż są w rzeczywistości? Albo czemu kobiety odchudzają się przez cały rok, między innymi, z myślą, by latem móc pewniej i śmielej założyć na plaży ów strój kąpielowy? Przecież, gdyby rzeczywiście, celem bikini nie było pokazywanie atrakcyjności odsłoniętego niewieściego ciała, to jakie znaczenie miałby fakt przywdziania owego kostiumu na otyłą, niezbyt ładną sylwetkę?

Czy mieszane plaże są lepsze od nudyzmu?

Fakt, iż na "zwyczajnych" mieszanych plażach ludzie jeszcze zasłaniają niewielkie części swego ciała, wydaje się być dla wielu argumentem na rzecz tezy o ich zdecydowanej moralnej wyższości nad tzw. plażami dla nudystów (gdzie przebywa się całkowicie nago). Na czym jednak ma polegać rzekoma skromność "tradycyjnych" plaż? Na tym, iż odsłania się tam 90 procent swego ciała, a na plażach dla golasów, obnażone jest o 10 procent więcej? Czy publiczne pokazywanie się w skąpej bieliźnie (bikini to tak naprawdę rodzaj skąpej bielizny) jest przejawem skromności, czy też może marną z niej kpiną?

Plaże jak Playboy

Czy jednak pójście na plażę motywowane nie chęcią oglądania atrakcyjnych ciał, ale celem opalania się, zażycia kąpieli i spędzenia mile czasu z rodziną rzeczywiście nie wydaje się być uwolnione od wszelkich moralnych podejrzeń?

Nie kwestionuję, iż część mężczyzn rzeczywiście idzie do tych miejsc w dobrych, a nie złych intencjach. Mówi się jednak, iż "dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane" i niestety nierzadko sentencja ta jest bliska prawdy. Co z tego np., iż jadąc 100 km na godzinę, nie mamy zamiaru spowodować wypadku, jeśli i tak potrącimy pieszego lub uderzymy w przydrożne drzewo? Dobre intencje często nie wystarczają, by uzasadnić godziwość jakiegoś zachowania. Trzeba bowiem brać pod uwagę charakter danej sytuacji, miejsca i tym podobne czynniki. Gdyby zaś przyjąć zarysowany powyżej sposób obrony plaż za słuszny, to na podobnej zasadzie, moglibyśmy bronić np. oglądania pisma "Playboy" lub "CKM". W owych magazynach obok zdjęć erotycznych znajdują się wszak również sporo materiałów poświęcone innym sprawom (np. motoryzacji). Czyżby więc należałoby powiedzieć mężczyznom: "Możecie spokojnie sięgać po Playboya i CKM, o ile będziecie tam szukać wiadomości i porad z dziedziny motoryzacji, nie zaś erotycznego podniecenia"? W autorze takiego dictum momentalnie dostrzeżono by dowcipnisia, który kpi sobie i żartuje w tzw. żywe oczy. Zdrowy rozsądek mówi nam, że mnogość erotyki zawartej w "Playboyu" i "CKM" praktycznie czyni niemożliwym bezpieczne korzystanie z materiałów nieerotycznych zawartych w tym piśmie.

Coś podobnego trzeba powiedzieć o chodzeniu na plażę. Owszem, można tam iść bez złych intencji. Kąpiel, słońce, lepienie babek w piasku nie są niczym złym. Obfitość niemal kompletnej nagości w tych miejscach, sprawia jednak, że niezwykle trudno jest korzystać ze wszystkich tych dobrych rzeczy bez ciągłej pokusy snucia pożądliwych spojrzeń i myśli. Ideał bezpiecznego moralnie korzystania z mieszanych plaż przypomina niczym siostra pomysłu dobrego używania "Playboya" i "CKM". Nawet jeśli się coś takiego czasami zdarza, to jest to bardzo rzadkie.

Demoniczny majstersztyk

Szatan jest bardzo inteligentnym stworzeniem. Sprytem, zdolnością przewidywania, planowania, a także ukrywania się, przewyższa znacznie nawet najinteligentniejszych ludzi na świecie. Trudno zatem nie widzieć prawdziwie diabelskiej pułapki w upowszechnieniu się mocy na mieszane plaże i bikini. Kusić mężczyzn do oglądania niemal kompletnej nagości pod pozorem zażywania słońca i kąpieli... Dać facetom szerokie możliwości popatrzenia na ładne niewiasty w bieliźnie bez konieczności wstydliwych wizyt w klubach nocnych ... Skłaniać niewiasty i mężczyzn do rozbierania się pod pozorem okrywania swego ciała ... Stworzyć szeroką enklawę do pokazywania się innym ludziom w strojach, które - poza sypialnią - najczęściej można ujrzeć w klubach z tańcem go go, striptizem czy na łamach "magazynów dla panów"... Tylko ktoś bardzo inteligentny mógł coś takiego wymyślić.

Ps. Poniżej podaję link do interesującego filmiku na temat tego, jak mężczyźni reagują na widok stroju "bikini":

https://www.youtube.com/watch?

do góry