Mirosław Salwowski
msza.net
O pozytywnych skutkach ograniczeń w handlu alkoholem w Rosji 8.08.2014

Kiedy niedawno biskup Tadeusz Bronakowski (przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Episkopacie) zaproponował wprowadzenie prawnych ograniczeń w hadlu alkoholem polegających m.in. na tym, by zakazać jego sprzedaży w godzinach nocnych i na stacjach benzynowych, niemal od razu pojawiły się głosy krytyki ze strony naszych liberałów i libertarian (o dziwno nawet tych, którzy jednocześnie nazywają się tradycyjnymi katolikami). Oczywiście i tym razem krytycy takich rozwiązań sięgnęli po swą starą śpiewkę, a więc: "Takie zakazy nic nie dadzą, nie zmniejszą skali pijaństwa, a jedynie napędzą klientów meliniarzom i przemytnikom nielegalnego alkoholu".

W ostatnich tygodniach pisałem już o tym, że twierdzenie o rzekomej totalnej nieskuteczności amerykańskiej prohibicji w rzeczywistości jest wielkim mitem: http://www.fronda.pl/blogi/miroslaw-salwowski/mit-prohibicji-267vij8e,37345.html

Popatrzmy tym razem na praktyczne skutki innego z praw ograniczających legalny handel alkoholem. A mianowicie spójrzmy na Rosję, gdzie od 2006 roku, rządzący m.in. wprowadzili zakaz sprzedaży mocnych alkoholi w godzinach nocnych. Portal Kresy.pl opublikował niedawno ciekawy artykuł pt. "Rosja umiera od przepicia. Jedna czwarta mężczyzn umiera przed 55 rokiem życia od picia wódki" http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Frosja-umiera-od-przepicia-jedna-czwarta-mezczyzn-umiera-przed-55-rokiem-zycia-od-picia-wodki .

Tekst ów opisuje wyniki trwających 11 lat badań przeprowadzonych 150 tyś. dorosłych Rosjanach, wedle których w skutek nadmiaru w piciu alkoholu w owym kraju współcześnie ok. 25 procent mężczyzn umiera przed 55 rokiem życia.

Jednocześnie jednak, przy uważniejszej lekturze tego artykułu można wychwycić jeszcze dwie znajdujące się w nim znamienne i interesujące informacje. A więc, cytując za powyższym tekstem:

"Mimo iż ogólny wydźwięk raportu jest mało optymistyczny, badacze przekonują, że sytuacja jest lepsza niż w 2005 r. Wówczas aż 37 proc. mężczyzn w Rosji umierało przed 55 rokiem życia z powodu nadużywania alkoholu. W porównaniu w Wielkiej Brytanii jest to 7 proc., a w Kanadzie 9 proc."

"W 2006 r. Rosja podwyższyła m.in. akcyzę na alkohol i wprowadziła nocny zakaz sprzedaży mocnych alkoholi. W konsekwencji konsumpcja wódki zmalała o jedną trzecią.Wciąż jest jednak bardzo wysoka."

Zestawmy ze sobą więc te trzy informacje:

1. Jeszcze w 2005 roku w skutek pijaństwa przed 55 rokiem życia umierało 37 procent rosyjskich mężczyzn.

2. W 2006 roku władze Rosji ograniczyły legalny handel alkoholem, zakazując sprzedaży mocniejszych trunków w godzinach nocnych oraz podwyższając akcyzę na napoje alkoholowe.

3. W 2014 roku, stwierdzono, iż w skutek nadmiaru w piciu alkoholu przed 55 rokiem życia umiera 25 procent rosyjskich mężczyzn.

Wedle libertarian i liberałów ograniczenia legalnego handlu alkoholem "nic nie dają", a jedynie napędzają klientów bimbrownikom i przemytnikom. A zatem, logicznie rzecz biorąc, nie powinna się zmniejszać liczba osób przedwcześnie umierających w skutek jego nadużycia. Ba - powinna się ona nawet zwiększać, gdyż produkowany nielegalnie alkohol często jest jeszcze bardziej niebezpieczny dla zdrowia i życia, niż ten wytwarzany zgodnie z prawem. Tymczasem, wskazany powyżej przykład Rosji, ewidentnie przeczy tej tezie. Mniej więcej właśnie w okresie obowiązywania ograniczeń w legalnym obrocie alkoholem liczba przedwczesnych zgonów w skutek pijaństwa nie zwiększyła się, nie pozostała na takim samym poziomie, ale BARDZO WYRAŹNIE się zmniejszyła ( z 37 do 25 procent, a więc o około 1/3). I dodajmy, że stało się to kraju, w którym szacunek dla prawa nie jest wysoko cenioną wartością (wystarczy popatrzeć na poziom przestępczości i korupcji w Rosji), a więc tym bardziej można by się obawiać, iż rzeczywiście taki zakaz nie spowoduje spadku pijaństwa, a jedynie zaowocuje wzrostem nielegalnego handlu alkoholem. Najwyraźniej jednak, tak się i tym razem nie stało.

do góry